Make your own Healthier Lunchables – Today’s #CentsAbility Tip!

Christa Clips compares the cost of pre-made lunchable kits to a healthier DIY version. It's all part of the 30 Day #CentsAbility Challenge!

Christa Clips compares the cost of pre-made lunchable kits to a healthier DIY version. It’s all part of the 30 Day #CentsAbility Challenge!

I’ve packed a homemade version of lunchables once a week in our childrens’ lunchboxes for the past 5 years. I know without a doubt that it’s a healthier option, and I’ve always wondered how it compared price-wise.  As part of the  Manulife 30 Day #CentsAbility Challenge, I’m tracking how much money I’m “saving” each day and finally took the time to calculate what it costs to make a healthier DIY lunchable.

Here’s what it cost me to make a DIY lunchable for our school lunchboxes today:

  • $1 worth of ham (1/8 of a whole ham on sale for $7.99)
  • $.05 worth of carrots (half of a carrot from a 2 lbg bag on sale for $1)
  • $.17 worth of Wheat Thins crackers (1/10 of a box on sale for $1.77)
  • $.55 worth of marble cheese (1/8 of a bar on sale for $4.44)

Total cost: $2.22

I’ve never seen the pre-fab lunch kits on sale for that low. In fact, I’ve seen them full priced as high as $3.99 for a much smaller portion.  The #CentsAbility challenge has reminded me that eating healthier doesn’t always have to cost more!

How have you saved money today?

About christaclips

Christa is a Save-at-Home-Mom who writes about money saving tips with hopes of inspiring other families who might want to keep one parent at home but aren't sure they can swing it financially. Christa left her career as a teacher trainer when it started costing her $47,000/yr to work outside the home and now works from home as a social media consultant and freelance writer. She shares her full story and money saving tips here on her blog and as co-host of the weekly #cdnmoney twitter chat on Tuesdays from 7-8pm ET. Wife, and mother of 2, Christa lives in Rockland, Ontario and loves skating & nordic skiing on the Ottawa River.

Posted on October 9, 2014, in Budget Hacks, Christa Clips and tagged , , . Bookmark the permalink. 1 Comment.

Throw in your two cents! (I still pick up pennies)

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: